World 2020 Formatı Değişti!
World 2020 Formatı Değişti!

World 2020 Formatı Değişti! League of Legends’in yıl içerisindeki en prestijli turnuvası olan Worlds 2020’de format bir kez daha değişti. Vietnam bölgesi (VCS) etkinliğe katılamayacağını bildirmesinin üzerine turnuva organizasyonu değişikliğe gittiğini açıkladı.

Korona virüs salgını sebebiyle MSI 2020 iptal edilmişti. Dünya Şampiyonası’nın düzenleneceği haberinin ardından format ve takvim ile ilgili çalışmalara başlayan Riot Games etkinliğe katılamayacak organizasyonların ardından mecburi değişikliğe gitme zorunda kaldı. Normalde 16 takım ile oynanan Dünya Şampiyonası MSI 2020’nin iptali yüzünden bu yıl 24 takıma genişletilmişti. Ancak Vietnam’ın seyahat yasağı uygulamasından dolayı turnuvaya katılamayacağının açıklanmasının ardından Riot Games turnuvanın 22 takım ile oynanmasına karar verdi. Boş kalan iki slot için çeşitli fikirler ortaya atılsa da son duyuru ile Riot Games bu bilinmezliği noktalamış oldu. Riot Games etkinlik yetkilisi Tom Martell’in konu ile ilgili açıklamasında “VCS’yi Dünya Şampiyonası’na daihl etmek için birkaç yol denedik. Fakat içerisinde bulunduğumuz durumu değerlendirerek bu sene zor bir karar vermek zorunda kaldı. Vietnam bölgesi bu yıl Worlds’de yer alamayacak” sözlerine yer verdi.

World 2020 Formatı Değişti! Dünya Şampiyonasına iki takım ile katılım hakkı bulunan Vietnam bölgesinden bir takım direkt olarak turnuvaya katılırken bir takım ise ön elemeye girecekti. VCS’nin katılamayacağının kesinleşmesinin ardından yeni formata göre ön eleme grup aşaması bu yıl 12 takım yerine 10 takım ile oynanacak. 5’er takımdan oluşan iki farklı grupta geçecek mücadele sonucunda gruplarında birinci olan takımlar Worlds 2020 Grup aşamasına kalacak. Ön elemede üçüncü ve dördüncü takımlar ise kendi aralarında yapacağı mücadele sonucunda grup ikincileri ile oynayacak bu mücadeleler sonucunda da 2 takım daha Worlds 2020 Grup Aşamalarına yükselecek.